ساختار قالب وردپرس را بهتر بشناسید

قالب های وردپرس در ترکیب با معماری قدرتمند ساختار وردپرس، به وردپرس این امکان را می دهد بدون نیاز به تغییر در ساختار فایلهای سیستمی ، قابلیت سفارشی سازی نامحدودی داشته باشند.

payamenasim

مزایای استفاده از قالب در وردپرس

وردپرس ۴ مزیت کلیدی قالب های وردپرس را فهرست می کند :

قالب، بخش نمایش وب سایت را از فایلهای سیستمی یا محتوای واقعه ای جدا می کند تا شما بتوانید بخش بصری وب سایت را با کمترین تلاش تغییر دهید.
قالب ها اغلب تنظیمات بسیار قدرتمندی برای فعال و غیر فعال کردن ویژگی های جدید دارند، بر این اساس طراحان قالب غالبا ابزارهایی را برای گالری ها و اسلایدر ها اضافه می کنند.
قالبها اغلب تنظیماتی برای ویرایش طراحی و چیدمان طرح بندی سایت را به راحتی فراهم می کنند.
قالبهایی که به خوبی طراحی داده شده اند، دیگر نیازی نیست که مدیر سایت برای اصلاح و ویرایش وب سایت با ss, HTML و یا PHP آشنایی داشته باشد.

فایلهای قالب وردپرس

قالبهای وردپرس در پوشه wp-content قرار میگیرند. نحوه نصب و بررسی مشکلات در نصب قالب وردپرس را می توانید در این لینک دنبال کنید.

باور کنید یا نه، وردپرس برای یک قالب تنها به دو فایل نیاز دارد. فایل اول style.css است که قالب وردپرس را شرح می دهد. وردپرس با استفاده از comment هایی که در این فایل آغاز می شود، شرح قالب را می خواند.

فایل مورد نیاز دیگر فایل index.php است که حاوی حلقه ای برای نمایش محتوای منتشر شده در وردپرس است.

بخش های قالب

تمامی فایلهای قالب وردپرس حاوی تمامی عناصر طراحی شما نیستند. وقتی به یک سایت معمولی نگاه می کنید، متوجه می شوید که ۴ بخش اساسی در صفحات رایج است :

Content : محتوایی که شما در آن صفحه ، به خصوص پست ها، آرشیو ایجاد کرده اید
header.php : طراحی مشترک رایج در بالای هر یک از صفحات،پست ها یا آرشیو
footer.php : طراحی مشترک در پایین هر یک از صفحات،پست ها
sidebar.php : طراحی مشترک در کنار هر یک از صفحات،پست ها
search.php : فرم جستجویی که در قالب شما استفاده می شود

صفحات الگوی سایت وردپرس

زمانی که وردپرس به عنوان یک ساختار مبتنی بر بلاگ شروع به کار کرد، نوشتن پست ها نیازی به انتشار در سایت وردپرسی نداشتند. اگر قصد ندارید از وردپرس برای بلاگ نویسی استفاده کنید،فایلهای زیر را می توانید برای طراحی های خاص سفارشی سازی کنید :

۴۰۴.php : این فایل جهت طراحی خطای ۴۰۴ است، زمانی که محتوای مورد نظر یافت نمی شود.

Frontpage.php : زمانی استفاده می شود که شما یک صفحه استاتیک در بخش ذیل ایجاد می کنید. این بخش زمانی کاربرد دارد که پست های شما در صفحه اوئل باید نمایش داده شوند:

WordPress > Settings > Reading settings.

Home.php : طراحی پیشفرض صفحه Home

Page.php : طراحی پیش فرض صفحات

Page-slug.php: این طراحی قالب را بر صفحات اعمال کرده و آن را با URL نامک مطابقت می دهد.

Search.php : طراحی پیشفرض صفحه نتایج جستجو

صفحات قالب بلاگ وردپرس

اگر قصد دارید در ورپرس blog راه اندازی کنید ، گزینه های بیستری در اختیار دارید و می توانید روی آن کار کنید :

archive.php : طراحی پیشفرض برای نمایش پست ها بر اساس نویسنده،تاریخ ، category

attachemtn.php : طراحی پیشفرض برای نمایش فایلهای پیوست که در بخش رسانه های تصویری آپلود شده اند.

author.php : طراحی پیشفرض برای یک نویسنده مجزا

category.php : طراحی پیشفرض برای نمایش پست برای یک category

comments.php: الگوی پیشفرضی که برای درج نظر، در بلاگ استفاده می شود.

date.php: طراحی پیشفرض برای نمایش پست ها بر اساس تاریخ، (اگر در حالت ساختار پرمالینک فعال شود)

image.php : طراحی پیشفرض برای نمایش تصویری که در کتابخانه تصاویر آپلود شده

single.php : طراحی پیشفرض برای یک پست مجزا

tag.php : طراحی پیشفرض برای نمایش آرشیو پست ها بر اساس برچسب

taxonomy.php : طراحی پیشفرض برای نمایش آرشیو پستها با یک رده بندی سفارشی

در سیستم مدیریت محتوای وردپرس صفحات به وجود آمده از فایل های الگوهای مختلف بهم پیوند داده شده اند.هر فایل الگو بخش خاصی از صفحه را نمایش داده، و به صورت ترکیبی، کل محتویات صفحات انحصاری استخراج شده از ادمین  وردپرس را تشکیل می دهد. به طور کلی، اینکه کدام فایل الگو به صورت واقعی انتخاب شده است وابسته به یک ساختار درختی مستحکم و واضح همراه با قوانین نام گذاری در ریشه خود است. در ساختار سلسله مراتبی یک الگوی پیش فرض، با فایل های الگو که اغلب مشخص تر هستند جایگزین شده است.اما بهتر است با ذکر یک مثال به شفافیت و درک بهتر موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید.

فرض کنید یک کاربر صفحه ای به آدرس http://yoursite.com/author/jay  را می بیند.در این حالت ابتدا سیستم وردپرس به دنبال فایل الگویی با برچسب author-jay.php در داخل ساختار درختی خود می گردد. آنگاه اگر فایل پیدا نشد به سراغ فایل author.php می رود. همینطور ساختار را کاوش می کند تا به فایل archive.php  می رسد. در نهایت هم اگر این فایل نیز پیدا نشد از فایل index.php   به منظور رندر کردن اجزای صفحه استفاده می کند. به طور کلی هر زمان که یک کاربر صفحه ای از وب سایت شما ببیند سیستم داخلی وردپرس از بخش  پایین ساختار سلسله مراتبی، به دنبال فایل الگوی مورد نظر می گردد تا آنرا پیدا کند.

Child Theme

شاید یکی از ناشناخته ترین ویژگی های وردپرس توانایی آن در ساخت child theme است. child theme قالبی است که عملکرد خود را از قالب دیگری به ارث میبرد که به آن قالب parent گفته می شود. Child themes به شما اجازه می دهد تا قالب parent را ویرایش کنید و امکاناتی را به آن اضافه کنید بدون اینکه تغییری در فایلهای قالب اصلی ایجاد کنید.

با اضافه کردن یک پوشه دیگر برای قالب، اضافه کردن فایل index.php و style.css و اتصال آن به قالب parent ، به راحتی می توان یک قالب parent ایجاد کرد.

با ساخت یک قالب child ، شما فقط باید فایل قالب parent را شامل کنید که می خواهید آن را در پوشه قالب child خود آن را سفارشی کنید. و بدون نیاز به ویرایش قالب parent شما قادر خواهید آن قالب را آپدیت کنید. چرا که با آپدیت قالب مسلما تمامی تغییراتی که اعمال کرده اید از بین خواهند رفت، ضمن اینکه در هنگام عیب یابی نیز ، کار ساده تر است.

طرز ساخت Child theme

ما یک child برای قالب اصلی Cubby ایجاد میکنیم. در ابتدا یک پوشه جدید برای قالب ایجاد کرده و اطلاعات و توضیحات آن را در فایل Style.css وارد کنید. در این مثال ما نام MyTheme را انتخاب میکنیم و آن را به قالبی به نام Cubby متصل میکنیم.

*Theme Name: Child ThemeDescription: MyTheme – Child Theme

Author: Cubby Themes

Author URI: http://www. Cubby .com

Template: Cubby

Version: 1.0.0

@import url(“../Cubby/style.css”);

/* =Theme customization starts here

——————————————————- */

بخش مهم خط Template : Cubby است .زیرا به وسیله این خط وردپرس در می یابد،این زیر قالب از کدام قالب اصلی منشعب می شود. نکته دیگر این است که در مقدار این خط،حتما باید نام پوشه قالب اصلی را وارد کنید.

فعال کردن زیر قالب

پس از اینکه زیر قالب ساخته شد همانند قالب های دیگر آن را به صورت zip دراورده و آن را در وردپرس نصب کنید. قالب child با قالبهای معمولی فرقی ندارد. و می توانید آن را از بخش نمایش فعال کنید.

قالبی که در حال حاضر ساخته شده است همانند قالب اصلی است، حال با قرار دادن کد های مورد نظرتان در ذیل بخش @import می توانید قالبتان را سفارشی سازی کنید و بخش های مختلفی را به آن اضافه کنید.

هم اکنون تونع بسیار زیادی از قالبها برای وب سایت های وردپرسی وجود دارد که بسته به قعالیت سایتتان می توانید هر یک از آنها را انتخاب کرده و در صورت لزوم میتوانید با راهنمایی های ارایه شده آن را سفارشی سازی کنید.

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0