سرآغاز یادگیری PHP

با سلام خدمت تمامی کاربران محترم تابناک وب با شما هستیم با مجموعه آموزش php

یکی از بزرگترین مشکلاتی که در یادگیری php وجود داره این هست که از کجا باید شروع کرد و برای حرفه ای شدن باید چگونه و از چه مسیری قدم برداشت. قاعدتاً بهترین راهنمایی را می توان از برنامه نویسان حرفه ای گرفت.تجربیات این افراد تا حد زیادی می تواند شما را از سردر گمی خارج کند.

به نظر من یادگیری برنامه نویسی به زبان php یا هر زبان دیگری به سه عامل زیر نیاز دارد:

  • یک الگوی یادگیری
  • منابع آموزشی
  • پشتکار

در این مقاله می خواهیم مورد اول و تا حدودی مورد دوم را تشریح و بررسی کنیم.با فراهم آمدن این دو عامل تنها پشتکارتان است که می تواند یک برنامه نویس موفق و حرفه ای از شما بسازد.

  • نیازسنجی و اینکه چرا می خواهیم PHP را فرا بگیریم؟

به نظر من این مرحله یکی از مهمترین مراحلی است که باید به درستی پشت سر بگذارید. این مرحله مهم است چون در هر کاری اصلی ترین و ابتدایی ترین عامل ،هدف انجام کار است. وقتی شما به هدف واقف باشید قاعدتاً اشتیاق بیشتری به یادگیری دارید و میدانید که وقتتان را بیهوده تلف نکرده اید.

شما میخواهید یک زبان برنامه نویسی را یاد بگیرید،در آن حرفه ای شوید و به احتمال زیاد از آن کسب درآمد کنید.از استثنا ها که بگذریم شما حداقل چند سال باید روی این موضوع زمان بگذارید پس بهتر است زمانی این کار را انجام دهید که مطمئن شده باشید که زبان درستی را انتخاب کرده اید که می تواند نیازهای شما را در آینده برآورده کند.اگر هنوز در انتخاب زبان PHP برای یادگیری شک دارید و مزایا و کاربرد آن نسبت به زبانهای دیگر برای شما واضح و روشن نشده است ،بهتر است جلوتر نروید و اول این مرحله را به سرانجام برسانید.

  • فراگیری مفاهیم اولیه برنامه نویسی

هر زبان برنامه نویسی یک اصول و مفاهیم پایه دارد. به عنوان مثال قبل از اینکه شما دستور for یا while را در php بخواهید بخوانید و استفاده کنید بهتر است اندکی با مفهوم حلقه ها و محل کاربرد آنها آشنایی پیدا کنید.

php-1

البته غالباً افرادی که قبل از این با یک زبان دیگر برنامه نوشته اند در این مراحل مشکلی ندارند و به سرعت پیش می روند.

  • اصول برنامه نویسی php

مفاهیم را که پشت سر گذاشتید زمان آن می رسد که یک دوره آموزش php را پشت سر بگذارید. این آموزش می تواند در قالبکلاس ، کتاب ویا سایتهای آموزشی  باشد. در این مرحله معمولاً سرفصل ها مشخص است و شما با اصول php آشنا خواهید شد. به عنوان مثال انواع متغیرها ، عملگرهای حسابی و منطقی ، شرط ها ،آرایه ها، حلقه ها ،کار با فرم ها و …

php-2

با توجه به اینکه این مرحله زمان زیادی از شما نمی گیرد و براحتی می توانید در چند روز از عهده ی آن برآیید من پیشنهاد میکنم از سایتهای ارائه دهنده ی مطالب آموزش استفاده کنید تا هم در وقت و هم در هزینه صرفه جویی کرده باشید.

قاعدتاً بهترین وبسایت برای شروع w3school.com هست.اگر با زبان انگلیسی مشکل دارید می توانید ترجمه ی آموزش های این سایت را از وبسایت وب فوکاس  بخوانید.

تذکر: شما به دنیایی پا گذاشته اید که از ملزومات آن تسلط بالا بر زبان انگلیسی است. چون در مراحل پیشرفته تر منابع فارسی زبان کفایت کار شما را نمی کند و به مشکل اساسی برمی خورید.بهترین تمرین برای آموزش زبان همین است که سعی کنید در کنار استفاده از منابع فارسی زبان از منابع انگلیسی هم بهره ببرید .کم کم به جایی خواهید رسید که با یک نگاه کلی به متن مفهوم آنرا به راحتی دریافت می کنید .

  • شروع به نوشتن اسکریپت های ساده کنید

اکنون به جایی رسیده اید که بتوانید یک اسکریپت برای خود بنویسید.سعی کنید در اسکریپتهایی که می نویسید همه ی معلومات خود را بکار بگیرید تا روی همه ی آنها تسلط پیدا کنید.

به عنوان مثال می توانید یک فرم ایجاد کرده و اطلاعات را از آن بگیرید و توسط عملگرهایی که فرا گرفته اید آنها را پردازش کنید و نتیجه را در یک آرایه ذخیره کنید و سپس تک تک آرایه ها را نمایش دهید.

در این مرحله ممکن است به مشکلاتی برخورد کنید و احساس کنید که شما توانایی یادگیری یک زبان برنامه نویسی را ندارید.نگران نباشید این مساله طبیعی است و برای خیلی از مبتدی ها پیش می آید.بدون توجه به احساس خود فقط تمرین کنید و به جلو بتازید.

  • اسکریپت های نسبتاً پیچیده تر بنویسید

شما مرحله قبل را بخوبی پشت سر گذاشته اید،الان باید احساس بهتری نسبت به یادگیری داشته باشید. وقت آن است که یک پروژه ی کوچک انجام دهید که اندکی کاربردی تر باشد.پروژه های زیادی وجود دارد که به عنوان تمرین انجام دهید.

یکی از اسکریپت هایی که می تواند تمرین بسیار خوبی برای شما باشد و نکات فراوانی را در آن خواهید آموخت یک سیستم ثبت نام و ورود کاربر به پروفایلش می باشد.در این اسکریپت شما با دیتابیس و نحوه ی ساختن جدول، افزودن یک رکورد به جدول، پرس و جوها ، ویرایش و حذف رکوردهای جدول دیتابیس آشنا خواهید شد. در کنار انجام این پروژه می توانید نکاتی در مورد امنیت و اعتبارسنجی و کار با انواع المان های یک فرم HTML نیز فرا بگیرید.

php-3

نکته : برای نوشتن پروژه ی پیشنهادی بالا من توصیه می کنم ابتدا همه ی کدها را خودتان با دانشی که کسب کرده اید بنویسید به گونه ای که الگوریتم کار هم توسط خودتان طرح ریزی شود،بعد از آن به سراغ یک آموزش معتبر (که در اینترنت به وفور می توانید بیابید )بروید و یکبار دیگر طبق اصول آموزش این کار را انجام دهید و در این بین مقایسه ای بین دو اسکریپت داشته باشید.مطمئناً مهارت شما در این مرحله مهم بهتر تقویت خواهد شد.

  • انتخاب یک فریم ورک و شروع به کار با آن

هم اکنون شما اصول php را فراگرفته اید و اسکریپت هایی برای خود نوشته اید. در این مرحله توصیه می شود برای ادامه کار یک فریم ورک مناسب برگزینید و شروع به کار با آن کنید تا در آن حرفه ای شوید.

php_framework

فریم ورک ها حجم کدهای شما را پایین خواهند آورد و باطبع در عین بالا رفتن کیفیت کار از لحاظ امنیت و بهینه بودن کدها در وقت شما نیز صرفه جویی خواهد شد. با توجه به متن باز بودن php پلاگین های متنوعی برای آنها نوشته شده که هم می تواند نیاز برنامه نویسی شما را تامین کند و هم منبعی برای یادگیری شما باشد.

  • تمرین ، تمرین ،تمرین

هیچ دانشی بدون تمرین و تلاش حاصل نمی شود. حال وقت آن رسیده تمرین های متنوعی انجام دهید. در تالارهای گفتگو مربوط به php زیاد پرسه بزنید. این تالارها علاوه بر رفع اشکالات شما می توانند منبع خوبی برای تمرین و ایده گرفتن باشند. سعی کنید به تمامی امکاناتی که در وبسایتها و یا سیستم های مدیریت محتوای مختلف وجود دارد توجه کنید و کنجکاو شوید که چگونه می توانید این اسکریپتها را خودتان بنویسید. کنجکاو باشید و برای یافتن جواب سوالهایتان زیاد جستجو کنید،هیچ سوالی بدون جواب نخواهد ماند. سعی کنید با چند برنامه نویس حرفه ای ارتباط برقرار کنید تا در صورت نیاز از آنها کمک بگیریدو.مطمئن باشید هر برنامه نویسی از اینکه اطلاعاتش را در اختیار دیگران قرار دهید خوشحال می شود.

trying-to-learn-php

یک توصیه : با توجه به اینکه شما وارد دنیای متن باز شده اید بیشتر باید سعی کنید توسعه دهنده باشید تا اینکه بخواهید یک اسکریپت را از پایه بنویسید. به این ترتیب می توانید وقتتان را صرف افزودن امکانات بیشتر به اسکریپتهای موجود کنید.

زمانی که یک برنامه نویس حرفه ای شدید به یاد دورانی که شروع کرده بودید باشید و بدانید که نسبت به علمی که فرا گرفته اید مسئولید و باید زکات آنرا بپردازید.

منبع:www.avadesigner.com

برچسبها
مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.

0